Foto: Ľuboš Špirko

Jerszy Seymour

Narodil sa v Berlíne v roku 1968 a vyrástol v multikultúrnom prostredí Londýna. Ako dieťa v noci usínal na dunenie reproduktorov z budovy miestneho úradu. Preňho to bola uspávanka, takže niet divu, že vyrástol ako integrálna súčasť pouličnej scenérie, vytvárajúc krčmové letáky a ako DJ na undergroundovej klubovej scéne. V roku 1991 začal študovať na Royal College of Art priemyselný dizajn, kde rozvinul svoj záujem o 3D objekty a sochárstvo. Po odchode zo školy cestoval a žil po celom svete. Počas tohto obdobia uňho dozreli myšlienky, ktoré v budúcnosti mali charakterizovať jeho prístup zamoreného designu (contaminated design).
Počas jeho pobytu v Miláne začal so svojimi vlastnými experimentálnymi produkciami, ktoré zahŕňajú 'House in a box' z roku 2002, 'scum' (odpad) z roku 2003 a 'tape' z roku 2003. Paralelne tiež navrhoval pre spoločnosti ako MAGIS, KREO, SWATCH, PERRIER, MOULINEX, COVO, IDEE, SPUTNIK A SMEG. Jeho práca bola vystavená v Design Museum v Londýne, The Vitra Design Museum v Basel a Berlíne, The Palais de Tokyo v Paríži a v Gallery Kreo v Paríži. Jeho práca tvorí stálu zbierku francúzskej 'Fondation National de Art Contemporain' a the ´Musee d´Art Grand-Duc Jean´ v Luxembourgu. Vyučoval na Domus Avademy v Miláne, na Ecal v Lausanne, HGF v Karsruhle a The Vitra Design Workshops vo Francúzsku. V súčasnosti vyučuje ako hosť na Royal College of Art v Londýne. V roku 2000 mu bola udelená cena Dedalus Award za európskeho designera roku a v roku 2003 Taro Okamoto Memorial Award za súčasné umenie. V roku 2004 sa Jerszy vrátil do Berlína, kde v súčasnosti žije a pracuje. Naďalej je fascinovaný hudbou a pokračuje v spolupráci so svojím priateľom Dynamo Dreesen, ktorý zložil hudbu k jeho výstave a napokon aj na koprodukcii nahrávacej značky ACIDO.

• Clubovka 27/04/2006, Bratislava
  • Hosť Jerszy Seymour