Foto: Alja Velicki

Point Supreme

Štúdio Point Supreme je otvorený voči všetkým možnostiam a kontrasty chápe ako príležitosť na obohatenie všednosti. Prináša reálne riešenia, navrhuje rodinné domy, verejné či súkromné interiéry, krajinné i mestské intervencie.
Spoločné architektonické štúdio vzniklo v roku 2007 v Rotterdame, Konstantinos a Marianna sa poznali už z čias spoločného štúdia na Národnej technickej univerzite v Aténach. Konstantinos pracoval v zaujímavých ateliéroch v Tokiu, v Amsterdame a v Londýne, no asi k najdôležitejším patrí pôsobenie v Rotterdame u chýrneho Rema Koolhaasa a v ateliéri MVRDV. Oba tieto architektonické pojmy sa stali priesečníkmi, kde dozrela myšlienka pustiť sa do práce pod vlastnou hlavičkou. V Koolhasovom štúdiu OMA a u MVRDV totiž istý čas pracovala aj Marianna. Spojenie rýchlo vykryštalizovalo k návratu do Atén a ich spoločné projekty si takmer hneď získali medzinárodný ohlas. K novším úspechom patrí napríklad víťazstvo v súťaži Europan 10, v ktorej sa hľadal inovatívny a trvalo udržateľný koncept mestskej časti v nórskom Trondheime. Minulý rok Point Supreme bodovalo aj v súťaži na riešenie multifunkčného centra Faliro na pobreží Atén. K významným úspechom rozhodne patrí aj účasť na minuloročnom benátskom Bienále architektúry, kde v rámci gréckeho pavilónu odprezentovali osem vízií Atén budúcnosti.
Rukopis i metódy štúdia Point Supreme rozhodne nespadajú do všedných charakteristík architektonickej práce, nech by aj bola akokoľvek kvalitná a užívateľsky bezchybná. Ich motiváciou je totiž odhaľovanie toho, čím by sa mohla architektúra stať, keby natoľko nepodliehala konvenciám a najmä zväzujúcim komunálnym či investičným záujmom.

  • Clubovka 31/05/2013, Bratislava / DAAD
  • Hosť Marianna Rentzou,
  • Konstantinos Pantazis
  • Ateliér Point Supreme Architects
  • Mesto Atény
  • Share