Foto: VALENTÍNA NÍDELOVÁ, GRUS GRUS

ROBERT KONIECZNY

Architekt Robert Konieczny je absolventom architektúry na Sliezskej technickej univerzite v Gliwiciach. Je zakladateľom architektonického štúdia KWK Promes, založeného v roku 1999. Architekt so svojimi domami zbiera početné ocenenia. Jedenásť nominácií na európskou cenu za architektúru EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award a tri stavby vyhlásené za najlepší dom sveta sú dôkazom toho, že kvalitná architektúra sa dá robiť aj v malom regióne Horného Sliezska.
V roku 2011 Robert Konieczny získal ocenenie ministra kultúry v Poľsku za svoje vynikajúce úspechy v oblasti architektúry ako druhý architekt, ktorý kedy získal túto cenu. Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. Najvýznamnejším momentom je v podaní ateliéru KWK Promes hľadanie dobre uchopiteľného unikátneho konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež kvalita vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú formu. Takáto architektúra nepodlieha aktuálnej móde a trendom. "Prestaňme architektúru estetizovať. Prestane byť formálny a bude jednoducho logická a pochopiteľná", proklamuje svoj prístup Robert Konieczny.
Na prelome tohto roku zaujal Robert Konieczny svetovú verejnosť domom ARCHA v poľských Beskydach. Rešpektovaný časopis Wallpaper* magazine vyhlásil tento dom za najlepší dom sveta roku 2017. Posledná realizácia, Centrum Dialógu Przełomy v poľskom Štetíne, získala na Festivale architektúry v Berlíne prestížne ocenenie Najlepšia stavba sveta roku 2016.
Jeho stavby sa vyznačujú originálnym konceptom. Snaží sa posúvať hranice štandardných prevádzkových vzťahov na ďalšiu úroveň.
Výrok autora: " Verím že Boh rozosieva talent rovnako. Nie je to tak, že v Holandsku alebo Nemecku sú architekti oveľa schopnejší. Rozdiel vo výsledkoch tvorivého boja architektov vychádza z úrovne vzdelania. "

  • Clubovka 25/10/2017, Bratislava
  • Hosť Robert Konieczny
  • Ateliér KWK Promes
  • Mesto Katovice
  • Share