Foto: 奿mon Lupt醟

BAUKUH

Talianske architektonické štúdio Baukuh vzniklo v roku 2004 so sídlom v Miláne a Janove. Baukuh nemá hierarchickú štruktúru, ani štýlovú dogmu. Nie sú priatelia pojmu osobný vkus či autorský rukopis a vždy vystupujú ako kolektív. Všetko sa týka všetkých. Pracujú v zostave Paolo Campi, Silvia Lupi, Vittorio Pizzigoni, Giacomo Summa, Pier Paolo Tamburelli a Andrea Zanderigo. Baukuh produkuje architektúru na princípe veľmi racionálnych procesov, ktoré vychádzajú z poznania, ale aj kritického pochopenia historickej architektúry. Znalosti zakódované v architektúre minulosti sú vecou verejnou a práve v nich je ukryté riešenie akéhokoľvek architektonického problému. Ich prístup k architektúre má byť "svieži a nevinný a zároveň rozumný a uvedomelý, taký, ktorý prekonáva otrepané vtipy postmodernizmu a mechanickú hlúposť parametrického dizajnu". Ich štúdium ich priviedlo k znovuobjavovaniu prác Giorga Grassiho, Alda Rossiho, Jamesa Stirlinga a Rema Koolhaasa. No napriek pestovanej kolektívnej rovnocennosti je baukuh predsa len spoločenstvom neprehliadnuteľných individualít, a jednou z nich je práve hosť CLUBOVKY v rámci DAAD, Pier Paolo Tamburelli s košatým záberom aktivít. Stojí napr. za architektonickým časopisom San Rocco, a po pedagogickom pôsobení v Chicagu, Porte, Mníchove aj na Harvarde v súčasnosti zakotvil na TU Viedeň, kde získal titul profesora.

• Clubovka 01/06/2023, Bratislava
  • Hosť Pier Paolo Tamburelli