Foto: Valentína Nídelová, GRUS GRUS

IRMA BOOM

Irma Boom (1960) patrí mezi popredných svetových tvorcov kníh a za svoju kariéru vytvorila viac ako 300 knih – od miniatúrnych formátov po knihy veľkých rozmerov. Navrhovanie kníh prirovnáva k architektúre. V roku 1991 si založila vlastnú spoločnosť Irma Boom.
Pracuje pre inštitúce ako Múzeum moderného umenia a Cooper Hewitt Museum v New Yorku, Serpentine Gallery v Londýne, Rijksmuseum v Amsterdame, OSN. Medzi jej klientov patria Chanel, Vitra, štúdio OMA Rema Koolhaasa a osobnosti ako Petra Blaisse, Hella Jongerius, Sheila Hicks či Olafur Eliasson.
Irma Boom získala veľa ocenení vrátane vyznamenania od holandskej kráľovny Beatrix. Jej knihy nájdete v zbierkach mnohých inštitúcii (MoMA New York, Centre George Pompidou v Paríži, Art Institute of Chicago ai.). Na Amsterdamskej univerzite bol založenný Archív Irmy Boom.
Od roku 1992 pôsobí na univerzite v Yale, naďalej prednáša a vedie workshopy po celom svete. Za svoje dielo získala mnoho medzinárodných ocenení, a stala sa v dejinách zatiaľ najmladšou laureátkou významnej Gutenbergovej ceny za celoživotné dielo.
Výrok autora: "Knihu vnímam ako ucelený objekt, kde obsah, veľkosť, vôňa, váha sú rovnako dôležité. Rada staviam tieto malé architektúry."

  • Clubovka 01/06/2017, Bratislava
  • Hosť Irma Boom
  • Ateliér IRMA BOOM OFFICE
  • Mesto Amsterdam
  • Share