Foto: WELIN NAGYOVÁ
Foto hosť: TOMÁŠ NOVÁK A JAN RASCH

DOKUMENT / PRVNÍ DÁMA ČESKÉ ARCHITEKTURY

Prof. Ing. arch. Alena Šrámková patrí už desiatky rokov medzi výrazné osobnosti českej architektonickej scény. Je svojská, nepotrebuje sa nikomu zapáčiť a jej názory občas vyvolávajú kontroverzné reakcie, ako zachytáva aj dokument J. Chytilovej.
Dokument o architektke Alene Šrámkovej zachytáva jej životné osudy neoddeliteľne späté s osudmi jej projektov a realizovaných stavieb. Je laureátkou mnohých odborných ocenení akými sú Osobnosť českej architektúry, Pocta Českej komory architektov, Medaila Za zásluhy či cena Ministerstva kultúry za prínos v oblasti architektúry. V súčasnej dobe sa venuje nielen svojej profesií, ale taktiež pôsobí na fakulte architektúry ČVUT v pražských Dejviciach, v budove, ktorá patrí zároveň medzi jej najväčšie realizácie. Jej tvorba nepodlieha striedaniu módnych smerov, ale vychádza zo všeobecne platných zákonitostí architektúry. "Kladie dôraz na morálne opodstatnenie architektonickej formy a preferuje preto hodnoty prísnosti, neštýlovosti a nečasovosti," napísal o tejto mimoriadnej osobnosti popredný historik architektúry Rostislav Švácha.
Výrok autora: "Dom má voči človeku svoje povinnosti, nesmie človeka šokovať, ani by ho nemal oslňovať, musí byť poctivý, pravdivý, obyčajný ale dostatočne silný, aby človeka naučil sile obyčajnosti."

  • Clubovka 27/05/2018, Bratislava
  • Guest režisérka, dokumentaristka, producentka Jana Chytilová
    historik architektúry Rostislav Švácha
  • Studio
  • City Prague
  • Share