Foto: WELIN NAGYOVÁ

MARTIN REIN-CANO / TOPOTEK 1

Vyštudoval dejiny umenia na Goetheho univerzite vo Frankfurte nad Mohanom a krajinnú architektúru na Technických univerzitach v Hannoveri a Karlsruhe. Skusenosti získal ako praktikant v kancelárii Peter Walker a Martha Schwartz v San Franciscu. Martin Rein-Cano bol vymenovaný za hosťujúceho profesora v rôznych akademických inštitúciách v Európe a Severnej Amerike / University of Pennsylvania a Harvardská univerzita /. Prednáša na mezinárodne uznávaných univerzitách a inštitúciach, pravidelne sa zúčastňuje ako porotca architektonických sútaží. Na základe jeho práce bolo publikovaných niekoľko odborných kníh a článkov. V súčasnosti vyučuje na Dessau Institute for Architecture.

TOPOTEK 1 - Nemecký ateliér zaoberajúci sa krajinnou architekturou založil v roku 1996 Martin Rein-Cano. Dnes ju vedie spoločne s architektom Lorenzom Dexlerom. Ich práca zahrňa široké spektrum projektov od privátnych záhrad až po územné plánovanie a ďaleko prekračuje hranice Nemecka. Ateliér se predovšetkým zameriava na verejné priestranstvá ako parky, námestia, športové ihriská, átria, nádvoria a pod. Projekty sa vyznačujú zodpovednosťou k okolitému prostrediu, zaujímavou koncepciou a hravosťou, výnimočným dizajnom a efektívnymi realizaciami. Svoju prácu prezentovali na rôznych výstavách, ako napr. na 10. a 11. medzinárodnom bienále architektúry v Benátkach. Najznámejším z ich projektov sú Revitalizácia okolia kláštora Lorsch (2014), pamiatka UNESCO, Superkilen Kodaň ( 2012 ), The Big Dig v čínskom Xi'an (2011), Park cez železnicu v Mnichove (2010) alebo športový areál Heerenschürli v Zurychu (2010). Ucelený prehľad ich starších diel je zhrnutý v ich monografií publikovanej v roku 2008 nakladateľstvom Libria books of Melfi, ktorá je plná eseji popredných odborníkov, ktorí prácu ateliéru podrobne analyzujú. Najdeme tu veľa ich realizovaných projektov.

www.topotek1.de

Výrok autora: "Náš prístup je v mnohom podobný psychoanalýze, namiesto potláčania konfliktov smerujeme k ich konfrontácii."

  • Clubovka 31/05/2018, Bratislava
  • Guest Martin Rein-Cano
  • Studio HTopotek 1
  • City Berlin
  • Share